Igazi vagy Photoshop?

2015. április 24. Érdekességek ,

Amanda Curtis a szokásos reggeli vonatra várt a New York-i Long Island-en lévő Glen Cove vasútállomáson, mikor elővette mobiltelefonját és lefényképezett egy korántsem szokásos légköri jelenséget: egy négyes szivárványt.

Ahogy azt mások is tennék, Amanda is büszkén megosztotta Twitter oldalán a látványos felvételt, ahol vírusszerűen terjedni kezdett és szinte felrobbantotta a közösségi hálózatot. Mindenkinek volt véleménye a képről, elismerő, de kritizáló is. Sőt sokan egyenesen megkérdőjelezték a kép eredetiségét, valamilyen trükkre, Photoshop-ra vagy üvegen át való fényképezésre gyanakodva.

qrainbow

(@amanda_curtis via Twitter, CEO NineteenthAmendment.com)

Amanda azonban kitartott eredeti állítása mellett, miszerint a képet egy telefonnal és a szabad ég alatt készítette, azon utólag semmiféle manipulációt nem végzett, sőt a jelenséget természetesen ő maga is látta, szabad szemmel.

Paul Neiman a NOAA Földi Rendszerek Kutatásával foglalkozó obszervatóriumának meteorológusa utána nézett az állításnak és igazolta a hölgyet. Íme a magyarázat:

“A fénykép kiváló példája egy elsődleges és másodlagos szivárvány (elég gyakori), illetve azok tükörképeinek (igen ritka) egy időben való megjelenésének. Részletesebben: Egy tipikus elsődleges szivárvány a fény esőcseppen belüli megtöréséből és egyszeri visszaverődéséből keletkezik. Ez a szivárvány, illetve annak középpontja 41 fokkal a Nappal teljesen ellentétes pont/anti-solar pont ( ha a Nap 10 fokkal a horizont felett található a hátunk mögött, akkor az anti-solar pont 10 fokkal a látóhatár alatt helyezkedik el velünk szemben) felett lesz látható. A fénytörés hatására a Napból érkező fehér fény alkotó színeire bomlik úgy, hogy a piros lesz kívül (felül) a lila pedig belül (alul).

A másodlagos szivárvány, melynek középpontja 51 fokra található az anti-solar ponttól és jellemzően a nagyobb ívet húzza az égen a vízcseppeken belüli kettős tükröződés következtében jön létre és így ellentétes irányú a színskála is, azaz a piros lesz belül (alul) és a lila kívül (felül).

Ez eddig nem mondható különlegesnek. A sokkal ritkább jelenség, ami ezen a képen is látható a tükröződött fényből keletkező szivárvány, melynek keletkezéséhez egy nagy, sima vízfelületnek kell lennie a megfigyelő háta mögött. Ez a vízfelület visszaveri a Nap sugarait és így egy második fényforrási pontot hoz létre. Ez a tükröződött Nap, ami ugyanannyi fokra van a horizont alatt, ahány fokkal a valódi Nap a horizont fölött, létrehoz egy tükröződött elsődleges és másodlagos szivárványt a Nappal ellentétes oldalán az égboltnak, de ezen tükröződött szivárványok középpontjai a horizont felett helyezkednek el. A geometria szabályai alapján pedig az igazi és a tükröződött szivárványok találkozni fognak a horizonton, ahogy az ezen a fotón is éppen történik.”

Ha utánanézünk, hol készült a fénykép, láthatjuk, hogy alig pár km-el kelet-északkeletre található a Glen Cove vasútállomástól az Osztriga-öböl (Oyster-bay), mely könnyedén lehetett a tükröződő napfény forrása, azaz a fénykép valódisága így igazolható.

map

Forrás: The Washington Post