A hétvégén “Szuperhold”

2017. december 2. Érdekességek ,

Valójában csak egy hangzatos elnevezés, nem egy kiemelt csillagászati jelenség, de mindenesetre a telehold látványos tud lenni, ha a felhőzet is kegyes hozzánk és látni engedi. Ez utóbbi sajnos szombat este egyáltalán nem valószínű, míg vasárnap este is csak az ország töredékén, nyugaton lehet bízni benne.

supermoonDe vajon mit is takar az elnevezés? 2017 december 2-3-án éjjel a Hold megközelítőleg 8%-al nagyobbnak és 16%-al fényesebbnek fog látszódni, mint egy átlagos, teliholdas éjszakán. Ilyen mértékű változást az emberi szem nem képes érzékelni, de még az amatőr csillagászok is csak nehezen látják. Ezt a jelenséget emlegeti a média “szuperholdként”. A csillagászat, mint tudomány nem ismeri ezt a kifejezést, de persze azért van csillagászati alapja a fogalomnak: leegyszerűsítve egy Föld közeli teleholdról beszélünk.

A fogalom meghatározása mögött nem csillagász, hanem egy asztrológus áll. Richard Nolle asztrológus, 1978-ban említi először a kifejezést. Meghatározása szerint, “ha az újhold vagy a telehold az adott holdpályán a Földhöz legközelebbi pontján következik be, vagy a legközelebbi ponthoz [a legtávolabbitól] 90%-on belül, akkor szuperhold van. ” Érdekes, hogy ebben a meghatározásban a telehold mellett az újhold is említésre került. Ezt ritkán hallani manapság is, hiszen messze nem olyan látványos, mint a Föld közeli telehold. Csakhogy a definícióban említett “adott pálya” többféleképpen is értelmezhető. Például akár úgy, hogy az adott éves holdpálya vagy az adott holdhónap holdpályája. Ebből az apróságból máris különböző szuperhold időpontok határozhatóak meg.

A témával kapcsolatos tényként az alábbiak írhatóak le:

  • földközelben bekövetkező teleholdkor a Hold kb. 14%-kal nagyobbnak látszik a földtávolban bekövetkező teliholdnál (emberi szemmértékben ez szinte alig észrevehető);
  • kb. 33%-kal több fény jut el a földközeli teleholdról a szemünkbe mint a földtávoliról (ezt igen kevesen tudják szemmel érzékelni).

További részleteket olvashatnak a Csillagászat.hu oldalon.

Forrás: Vega Csillagászati Egyesület, Csizmadia Szilárd, Spaceweather.com